Football

England - Premier League
12:30 Arsenal   West Ham United  
12:30 Stoke City   Burnley  
15:30 Manchester City   Swansea City  
Italy - Serie A
10:30 Cagliari   Bologna  
13:00 Atalanta   Torino  
13:00 ChievoVerona   Inter  
13:00 Lazio   Sampdoria  
13:00 Udinese   Crotone  
18:45 Juventus   SSC Napoli  
Germany - Bundesliga
13:30 Augsburg   Mainz 05  
16:00 FC Cologne  Schalke 04  
Spain - LaLiga Santander
10:00 Girona Espanyol  
14:15 Malaga Real Sociedad  
16:30 Las Palmas Alaves  
18:45 Atletico Madrid Real Betis  
France - Ligue 1
13:00 Nice Montpellier  
15:00 Saint-Etienne Troyes  
19:00 Bordeaux Paris Saint Germain  
Argentina - Federal A:: promotion play-off
18:00 Crucero del Norte Sarmiento de Resistencia  
19:00 Union de Sunchales Deportivo Madryn  
20:00 CA Alvarado CA Chaco For Ever  
22:15 Sportivo Belgrano Gimnasia y Tiro  
Argentina - Federal A:: promotion: final
21:00 Central Cordoba de Santiago Defensores de Belgrano de Villa Ramallo  
21:00 Estudiantes de Rio Cuarto Gimnasia Mendoza  
Argentina - Primera B Metropolitana
17:35 Acassuso Club Atletico Estudiantes  
18:30 Comunicaciones Atlanta  
18:30 Sacachispas FC Tristan Suarez  
Argentina - Primera Division
14:00 Tigre Huracan  
16:15 Rosario Central Racing Club  
18:30 Atletico Tucuman Union  
20:45 Arsenal Sarandi River Plate  
23:00 Boca Juniors Newells Old Boys  
Australia - Hyundai A-League:: play-off
Live Melbourne Victory - Adelaide United 8' Melbourne Victory 0 - 0 Adelaide United  
Azerbaijan - Premier League
13:00 Sabail FC Kapaz  
Belarus - Premier
11:00 FC Torpedo Minsk Neman Grodno  
14:00 Isloch FK Gorodeya  
16:00 Dinamo Brest Smolevichy  
Belgium - First Division A:: Championship
16:00 Club Brugge Standard Liege  
18:30 Sporting Charleroi Gent  
Belgium - First Division A:: EL play-off: group B
18:00 Oostende KFCO Beerschot-Wilrijk  
Belgium - First Division B:: relegation
14:00 Tubize Roeselare  
Bolivia - Primera Division:: apertura
00:15 FT Oriente Petrolero 3 - 1 Real Potosi  
19:00 Jorge Wilstermann Universitario  
19:00 Nacional Potosi Blooming  
21:15 San Jose Aurora  
23:30 Destroyers Royal Pari  
Bosnia and Herzegovina - Premijer Liga:: relegation
15:00 Sloboda Tuzla GOSK Gabela  
Brazil - Serie A
14:00 Parana Clube Corinthians  
19:00 Ceara Sao Paulo  
19:00 Chapecoense AF Vasco da Gama  
19:00 Fluminense Cruzeiro  
19:00 Palmeiras Internacional  
22:00 Gremio Atletico PR  
Bulgaria - First Professional League:: relegation: group 1
14:30 Pirin Blagoevgrad Vitosha Bistritsa  
Bulgaria - First Professional League:: relegation: group 2
17:00 Dunav Ruse Etar  
Chile - Primera Divisin
15:00 O'Higgins Curico Unido  
18:00 Union La Calera Universidad de Chile  
20:30 Universidad Catolica Audax Italiano  
23:00 Antofagasta San Luis  
China - Super League
Live Dalian Yifang - Tianjin Quanjian 43' Dalian Yifang 0 - 1 Tianjin Quanjian  
10:00 Jiangsu Suning FC Shanghai Shenhua  
11:35 Beijing Guoan Guangzhou Evergrande  
12:00 Shanghai SIPG FC Tianjin Teda  
Colombia - Primera A:: apertura
00:45 FT Atletico Nacional 1 - 0 Once Caldas  
19:00 Envigado Atletico Huila  
21:00 CD Jaguares Deportivo Cali  
22:15 America de Cali Atletico Junior  
23:00 Alianza Petrolera Rionegro Aguilas  
Costa Rica - Primera Divisin:: clausura play-off
21:00 Santos de Guapiles Club Sport Herediano  
23:00 LD Alajuelense Deportivo Saprissa  
Cyprus - 1st League:: Championship
16:00 AEK Larnaca APOEL Nicosia  
16:00 Apollon Limassol Anorthosis  
Czech Republic - 1st League
14:00 Karvina Teplice  
16:00 Slovan Liberec Slavia Prague  
Czech Republic - 2nd league
Live Zizkov - Pardubice 08:15 Zizkov ? - ? Pardubice  
15:00 FC Vlasim Opava  
15:00 FK Varnsdorf Usti nad Labem  
15:00 SK Dynamo Ceske Budejovice Sokolov  
Czech Republic - Juniorska liga:: group B
09:00 Bohemians 1905 U21 Vysocina Jihlava U21  
11:00 Jablonec U21 Zbrojovka Brno U21  
Denmark - 2nd Division:: promotion
11:00 Avarta Hvidovre  
12:00 Ringkoebing Marienlyst  
Denmark - 2nd Division:: relegation
13:00 AB VSK Aarhus  
Denmark - Superliga:: championship
14:00 AaB FC Midtjylland  
18:00 FC Nordsjaelland Broendby IF  
Denmark - Superliga:: relegation: group 1
10:00 FC Helsingoer Silkeborg  
Denmark - Superliga:: relegation: group 2
12:00 OB Lyngby  
16:00 Randers FC SoenderjyskE  
Ecuador - Serie A:: apertura
17:00 CSD Macara LDU de Quito  
20:00 Delfin Emelec  
22:30 Barcelona SC Deportivo Cuenca  
Egypt - Premier League
13:30 El Raja Marsa Matruh Ismaily SC  
15:45 Petrojet Al Ahly  
18:00 El Zamalek Alassiouty  
El Salvador - Primera Division:: clausura
21:15 Alianza FC CD Dragon  
21:15 CD Aguila CD FAS  
21:15 CD Audaz Firpo  
21:15 CD Sonsonate Pasaquina  
21:15 Isidro Metapan CD Chalatenango  
21:15 Municipal Limeno Santa Tecla FC  
England - FA Cup
14:00 Chelsea   Southampton  
Estonia - Premium liiga
12:00 Paide Linnameeskond FCI Levadia  
Finland - Veikkausliiga
13:00 IFK Mariehamn VPS  
13:00 RoPS PS Kemi  
Georgia - Erovnuli Liga
12:00 Chikhura Samtredia  
16:00 Saburtalo Torpedo Kutaisi  
Germany - 2nd Bundesliga
11:30 Erzgebirge Aue   Duisburg  
11:30 Fortuna Duesseldorf   Ingolstadt  
11:30 Kaiserslautern   Dynamo Dresden  
Germany - 3rd Liga
12:00 Aalen Osnabrueck  
12:00 Preussen Muenster  Hallescher FC  
Germany - Regionalliga Nord
12:00 Altonaer FC 93  Wolfsburg II  
12:00 Eintracht Norderstedt  VfV Hildesheim  
12:00 TSV Havelse   Hannover 96 II  
13:00 FC Germania Egestorf-Langreder Luebeck  
13:00 Oldenburg  Hamburger SV II  
Germany - Regionalliga Nordost
11:30 BFC Dynamo  Hertha Berlin II  
11:30 BSG Chemie Leipzig Berliner AK 07  
11:30 Budissa Bautzen   FSV Luckenwalde  
11:30 Energie Cottbus  FSV Wacker Nordhausen  
11:30 FC Oberlausitz Neugersdorf VSG Altglienicke  
11:30 Germania Halberstadt Lokomotive Leipzig  
11:30 TSG Neustrelitz  FC Viktoria 1889 Berlin  
11:30 ZFC Meuselwitz  Babelsberg  
Germany - Regionalliga Sdwest
12:00 FCA Walldorf  Ulm  
13:00 Saarbruecken   Kickers Offenbach  
Germany - Regionalliga West
12:00 KFC Uerdingen  Fortuna Duesseldorf II  
Greece - Football League
14:00 Aiginiakos FC AE Sparti  
14:00 Anagennisi Karditsas Panserraikos FC  
14:00 Apollon Larissa Panachaiki  
14:00 Apollon Pontou Aris Thessaloniki FC  
14:00 Panegialios Doxa Dramas  
Canc. Kallithea Acharnaikos FC  
Canc. Trikala Veria FC  
Greece - Super League
16:00 AEK Athens Levadiakos  
16:00 AOK Kerkyra Asteras Tripolis  
16:00 Apollon Smirnis Olympiacos  
16:00 Atromitos Platanias  
16:00 Panetolikos Lamia  
16:00 Panionios Panathinaikos  
16:00 PAOK Thessaloniki FC Xanthi  
16:00 PAS Giannina AE Larissa  
Guatemala - Liga Nacional:: clausura
01:00 FT Coban Imperial 2 - 0 Siquinala  
02:00 Deportivo Marquense Antigua Guatemala  
17:00 Sanarate Guastatoya  
21:45 CD Suchitepequez CSD Municipal  
Honduras - Liga Nacional:: clausura play-off
01:00 FT Real Espana 0 - 0 Honduras Progreso  
22:00 CD Olimpia Platense FC  
Indonesia - GO-JEK Liga 1
08:30 Bali United Pusam Barito Putera  
11:30 Persebaya Surabaya Sriwijaya FC  
Iran - Pro League
13:30 Esteghlal Paykan  
13:30 Esteghlal Khuzestan Sepahan  
13:30 Padideh FC Meshki Pooshan  
13:30 Pars Jonoubi Jam Bushehr Naft Tehran  
13:30 Saipa Gostaresh Foolad FC  
13:30 Sepidrood Rasht Foolad Khuzestan  
13:30 Tractor Sazi Tabriz Sanat Naft Abadan  
13:30 Zob Ahan Persepolis  
Ireland - FAI Cup
10:00 Dublin Bus Firhouse Clover  
10:00 Kilnamanagh Skerries Town  
13:00 CIE Ranch Letterkenny Rovers  
13:00 North End United Cherry Orchard  
Israel - Ligat HaAl:: championship
17:30 Maccabi Netanya Hapoel Beer Sheva  
Italy - Serie B
13:00 Perugia   Ternana  
15:30 Pescara   Spezia  
Italy - Serie C:: group B
12:30 Triestina   Alma Juventus Fano  
14:30 Bassano Virtus   Gubbio  
14:30 Fermana   Calcio Padova  
14:30 Pordenone Calcio  Sambenedettese  
14:30 Ravenna   Vicenza  
14:30 Santarcangelo   Renate  
14:30 Sudtirol   FeralpiSalo  
Canc. Teramo   Modena  
Italy - Serie C:: group C
12:30 Cosenza   Rende  
12:30 Paganese   Sicula Leonzio  
12:30 Racing Fondi   Catanzaro  
12:30 Siracusa Calcio   Bisceglie  
14:30 Casertana   Juve Stabia  
14:30 Reggina   Akragas  
16:30 Fidelis Andria   Matera  
16:30 Monopoli   Virtus Francavilla  
Japan - J. League
Live V-Varen Nagasaki - Kashiwa Reysol 55' V-Varen Nagasaki 1 - 0 Kashiwa Reysol  
Japan - J. League 2
04:00 FT Albirex Niigata 0 - 1 Omiya Ardija  
05:00 FT Matsumoto Yamaga 1 - 0 Montedio Yamagata  
05:00 FT Tokushima Vortis 0 - 1 Kamatamare Sanuki  
05:00 FT Yokohama FC 0 - 0 Tochigi SC  
Kenya - Premier League
12:00 SoNy Sugar Posta Rangers  
12:00 Vihiga United Nzoia Sugar FC  
13:15 Gor Mahia Thika United  
Latvia - Virsliga
10:00 Valmieras FK RFS  
12:00 FK Spartaks Ventspils  
Lithuania - A Lyga
10:00 Zalgiris Vilnius Stumbras Kaunas  
Luxembourg - National Division
14:00 AS Jeunesse Esch Racing FC Union Luxembourg  
14:00 F91 Dudelange Una Strassen  
14:00 FC Differdange 03 Union Titus Petange  
14:00 FC Rodange 91 FC Victoria Rosport  
14:00 RM Hamm Benfica FC Progres Niedercorn  
14:00 Union Esch FC US Hostert  
14:00 US Mondorf les Bains CS Fola Esch  
Mexico - Liga MX:: clausura
00:00 FT Monterrey 4 - 0 Lobos de la BUAP  
00:06 FT Leon 1 - 1 Tijuana  
02:00 FT Necaxa 1 - 1 Tigres  
17:00 Toluca Veracruz  
23:00 Santos Pumas  
Moldova - National Division
13:00 FC Milsami Orhei FC Sfintul Gheorghe  
15:00 FC Sheriff Dinamo-Auto  
Morocco - Botola Pro
15:00 Difaa El Jadida Raja Casablanca  
15:00 RSB Berkane FAR Rabat  
17:00 MAT Tetouan OCK Khouribga  
19:00 FUS Rabat Hassania Agadir  
Netherlands - KNVB Beker
16:00 AZ Alkmaar Feyenoord  
Nigeria - Professional Football League
15:00 Akwa United Sunshine Stars  
15:00 Ifeanyi Ubah United Enugu Rangers  
15:00 Katsina United El Kanemi Warriors  
15:00 Kwara United Go Round  
15:00 Lobi Stars Kano Pillars  
15:00 Nasarawa United Abia Warriors  
15:00 Niger Tornadoes Yobe Desert Stars  
15:00 Wikki Tourist Enyimba  
Norway - Eliteserien
16:00 Kristiansund BK Bodoe/Glimt  
16:00 Lillestroem Ranheim  
16:00 Rosenborg Start  
16:00 Tromsoe Sandefjord  
Norway - OBOS-ligaen
13:00 Stroemmen Levanger  
16:00 Aalesund Tromsdalen  
16:00 Floroe Notodden  
16:00 Nest Sotra Ull/Kisa  
16:00 Sogndal Kongsvinger  
16:00 Viking Aasane  
Oceania - Champions League:: play-off
01:00 Team Wellington Auckland City FC  
03:00 Lautoka Marist  
Peru - Primera Divisin:: Torneo de Verano: group A
18:30 Comerciantes Unidos CD UT Cajamarca  
21:00 Alianza Lima Sport Rosario  
Peru - Primera Divisin:: Torneo de Verano: group B
01:00 FT Academia Cantolao 2 - 2 Sport Boys  
Poland - 1st Liga
13:30 Wigry Suwalki Zaglebie Sosnowiec  
Poland - 2nd Liga
13:00 Garbarnia Blekitni Stargard  
14:00 Rozwoj Katowice MKS Kluczbork  
Poland - Ekstraklasa:: final
16:00 Wisla Krakow Legia Warszawa  
Poland - Ekstraklasa:: relegation
13:30 Sandecja Nowy Sacz Arka Gdynia  
Portugal - Primeira Liga
15:00 Chaves Portimonense  
15:00 Tondela Aves  
17:00 Moreirense Rio Ave  
19:15 Sporting CP Boavista  
Portugal - Segunda Liga
10:15 Gil Vicente Nacional  
15:00 Braga B Academico Viseu  
15:00 Cova da Piedade Varzim  
15:00 Leixoes Arouca  
15:00 Penafiel Oliveirense  
15:00 Santa Clara Famalicao  
Republic of Korea - K-League 1
05:00 FT Jeju United 0 - 1 Jeonbuk FC  
Live Gyeongnam FC - Ulsan Hyundai 58' Gyeongnam FC 0 - 0 Ulsan Hyundai  
Live Incheon United - Suwon Bluewings 57' Incheon United 2 - 1 Suwon Bluewings  
Republic of Korea - K-League 2
06:00 FT Ansan Greeners 3 - 1 Bucheon FC 1995  
Live Seoul E-Land FC - Asan Mugunghwa 13' Seoul E-Land FC 0 - 0 Asan Mugunghwa  
Romania - Liga I:: championship
17:45 CSMS Iasi CFR Cluj  
Romania - Liga I:: relegation
15:00 Juventus Bucuresti Gaz Metan Medias  
Russia - 1st Division
10:30 FC Tambov Shinnik Yaroslavl  
14:00 Kuban Krasnodar Avangard Kursk  
Russia - Premier League
Live SKA-Khabarovsk - Dinamo Moscow 13' SKA-Khabarovsk 0 - 0 Dinamo Moscow  
11:00 Arsenal Tula Zenit St. Petersburg  
13:30 CSKA Moscow FC Krasnodar  
13:30 Tosno Amkar  
16:00 Lokomotiv Moscow FC Ufa  
Singapore - Sg. Premier League
09:30 Geylang International FC Home United FC  
09:30 Hougang United FC Balestier Khalsa FC  
Slovakia - Fortuna League
15:00 Trencin Slovan Bratislava  
South Africa - Cup
13:00 Maritzburg United Mamelodi Sundowns FC  
South Africa - Premier League
13:00 Bidvest Wits Polokwane City  
Spain - LaLiga 1|2|3
10:00 Alcorcon Osasuna  
14:00 Barcelona B Rayo Vallecano  
16:00 Cadiz Sporting Gijon  
16:00 Lugo Lorca FC  
18:00 Granada Leonesa  
Spain - Segunda B:: group I
09:30 Valladolid B Pontevedra  
10:00 Navalcarnero AD Union Adarve  
10:00 Rayo Majadahonda Toledo  
15:00 Racing de Ferrol San Sebastian de los Reyes  
16:00 Guijuelo Gimnastica Segoviana  
16:00 Ponferradina Rapido de Bouzas  
17:00 CF Talavera de la Reina Atletico Madrid B  
17:00 Coruxo F.C. Cerceda  
18:00 Real Madrid Castilla Fuenlabrada  
Spain - Segunda B:: group II
10:00 CD Lealtad Izarra  
15:00 Burgos CF CD Vitoria  
15:00 Caudal Deportivo Athletic Bilbao B  
15:00 Real Union SD Gernika  
15:00 Tudelano Racing Santander  
16:00 Logrones Sporting Gijon B  
16:00 Osasuna B Pena Sport  
Spain - Segunda B:: group III
10:00 Ebro Deportivo Aragon  
10:00 Hercules Lleida Esportiu  
10:00 Llagostera Atletico Baleares  
10:00 Mallorca UE Olot  
10:00 SD Formentera Sabadell  
10:00 Valencia B Elche  
15:00 Ontinyent Atletico Saguntino  
15:00 UD Cornella CF Peralada  
16:00 Villarreal B Badalona  
Spain - Segunda B:: group IV
10:00 Linense Las Palmas B  
10:00 Melilla Cordoba B  
15:00 Extremadura Villanovense  
16:00 CD Badajoz Real Murcia  
16:00 Recreativo Huelva San Fernando CD  
Sweden - Allsvenskan
13:00 Dalkurd FF GIF Sundsvall  
13:00 Haecken Hammarby  
15:30 Trelleborgs FF Kalmar FF  
Sweden - Superettan
13:00 Joenkoepings Soedra Oesters IF  
15:30 Norrby Gefle  
Switzerland - Challenge League
14:00 Schaffhausen FC Rapperswil-Jona  
Switzerland - Super League
14:00 Luzern FC Zuerich  
14:00 Sion Basel  
14:00 Young Boys Lausanne  
Thailand - Premier League
11:00 Chiangrai United Buriram United  
12:00 Nakhon Ratchasima FC Pattaya United  
12:00 Suphanburi FC Ratchaburi FC  
Turkey - 1st Lig
10:00 Samsunspor Denizlispor  
12:30 Adana Demirspor Erzurum BB  
12:30 Ankaragucu Gazisehir Gaziantep FK  
15:00 Balikesirspor Umraniyespor  
15:00 Rizespor Giresunspor  
Turkey - Super Lig
13:00 Akhisarspor Goztepe  
13:00 Konyaspor Kasimpasa  
16:00 Besiktas Yeni Malatyaspor  
Ukraine - Premier League:: championship
11:00 Zorya Mariupol  
14:00 Veres Rivne Dynamo Kyiv  
Ukraine - Premier League:: relegation
11:00 Olimpik Donetsk Karpaty  
Uruguay - Primera Divisin:: apertura
14:00 Atenas Fenix  
19:00 Boston River Club Atletico Progreso  
19:00 Club Atletico Penarol Nacional  
USA - Major League Soccer
00:00 FT FC Dallas 2 - 0 Philadelphia Union  
01:00 FT Real Salt Lake 3 - 0 Colorado Rapids  
02:30 FT LA Galaxy 0 - 2 Atlanta United  
20:00 Seattle Sounders FC Minnesota United  
22:00 Portland Timbers New York City FC  
USA - National Women's Soccer League
00:00 FT Chicago Red Stars 1 - 1 Sky Blue FC  
21:00 Orlando Pride Houston Dash  
USA - United Soccer League
00:00 FT Colorado Springs Switchbacks FC 0 - 0 Seattle Sounders FC II  
00:00 FT OKC Energy FC 0 - 1 Saint Louis FC  
02:00 FT Phoenix Rising FC 2 - 2 Swope Park Rangers  
02:00 FT Portland Timbers II 1 - 2 Reno 1868 FC  
Venezuela - Primera Divisin:: apertura
19:30 Metropolitanos FC Atletico Venezuela  
20:00 Estudiantes Merida Deportivo Tachira  
23:00 Portuguesa FC Zamora FC  
Postp. Academia Puerto Cabello Monagas SC  
Vietnam - V-League
10:00 QNK Quang Nam Khanh Hoa Nha Trang  
11:00 CLB TP Ho Chi Minh Hai Phong